Dvojkniha Výprava na Ararat + Říkali mu Ajšek ... Arnošt Černík + Lubomír Vejražka / Jiří Hladík

Dvojkniha Výprava na Ararat / Říkali mu Ajšek (2000)

Dvě knihy v jedné vazbě "Výprava na Ararat / Říkali mu Ajšek "

Text a foto knihy "Výprava na Ararat": Arnošt Černík, šéf expedice Peru 70

Text knihy "Říkali mu Ajšek": Lubomír Vejražka

Fotografie v knize "Říkali mu Ajšek": Jiří Hladík

Vydalo nakladatelství Baset, M. Uhlíř (2000), 288stran, 206 x 260mm


Arnošt Černík, spisovatel literatury faktu a publicista, dokončil rukopis "Výprava na Ararat" těsně před svým odjezdem do Peru v roce 1970. 

Po jeho smrti text nebyl vydán, na svou chvíli čekal třicet let. Rukopisu jsem se spolu s Jirkou Hladíkem ujal po prosbě jeho dcery Heleny, která nás oslovila po vydání naší první "huascaránské" knihy - "Huascarán, cesta končí, cesta začíná". 

Zavrhli jsme variantu zopakovat cestu Černíka a jeho přátel do Turecka, vylézt jako oni na Ararat a připravit cestopis spojený s tím jeho. Vhodnější nám přišlo doplnit k Černíkovu rukopisu jeho portrét. Ať o něm vyprávějí jeho kamarádi. Našli jsme je. Raoul Trojan, příbuzný. Olda Kopal, kamarád a špičkový lezec. Radan Kuchař, naše horolezecké eso. Drahomír Machaň, dřívější spolupracovník a špičkový horolezec. Jaroslav Suchánek, známý sportovní komentátor. Miloš Jiránek, horolezec a kamarád. Aleš Jaluška, kněz, horolezec a kamarád. Jirka Jedlička, lékař z rodu, který zakládal pražskou Jedličkárnu, horolezec a kamarád. Samozřejmě hlavní slovo měla Helena. Narodila se kniha "Říkali mu Ajšek". 

Vypravěči považovali Černíka za cílevědomého a charakterního člověka, jehož slovo platí, který měl vynikající organizační schopnosti a vůli dotahovat věci do zdárného konce. Byl schopen napřít energii do jednoho jediného bodu, načež dosáhl vynikajících výsledků. 

Slova kněze Aleše Jalušky: "Měl jsem štěstí, že jsem potkal Arnošta Černíka. Vyzařovala z něho vždy nesmírná úcta ke všemu dobrému a ke všem lidem, rozhovory s ním mi výrazně napomohly vymanit se z vnitřních pochybností, napětí a zmatku, vyrovnat se sám se sebou a přestat bloudit. Kdybych byl býval povrchní, promarnil bych šanci, kterou mi Černík, Heckel a Karoušek dali. Byli by si zasloužili jiný osud než ten, který je potkal v Peru v roce 70. Škoda, že už Vildovi zůstanu dlužen tisícovku, kterou mi před svou poslední expedicí půjčil, abych si mohl koupit fotoaparát, a že nemohu Ajškovi vrátit ruskou titanovou šroubovací karabinu, kterou mi poskytl na pár týdnů před mou první zimní cestou do Tater! Nepoužívám ji, je vzpomínkou na naše přátelství a leží u mne vedle sopečného kamene z jeho milované Stromboli."

© 2020 Worlds Collide. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky
Arnošt Černík - informace o spisovateli + v knize Říkali mu Ajšku vyprávění o něm očima kamarádů